تاسیسات صنعتی آیرون

لوله های صنعتی و تاسیسات ساختمانی

فلنج گلودار

فلنج گلودار

فلنج گلودار یکی از انواع اتصالات فلزی برای خطوط لوله کشی می باشد که مانند سایر فلنج ها دارای یک صفحه دیسک شکل به صورت پایه می باشد که دارای سوراخ هایی گرداگردش می باشد که برای پیچ و مهره شدن تعبیه شده اند. بر روی فلنج گلودار یک بیرون زدگی مخروطی یا به اصطلاح گلو شکل وجود دارد که بخش انتهای آن با بخش فوقانی یا به اصطلاح پیشانی آن، دارای تفاوت در قطر می باشند و بهش انتهایی نسبت به پیشانی فلنج گلودار، قطر بیشتری دارد.

انواع فلنج ها در سیستم های لوله کشی، این امکان را فراهم می آورند که لوله ها به یکدیگر یا به شیرآلات و سایر قطعات متصل گردند و یا از آن ها جدا شوند. در فلنج گلودار، بخش مخروطی محل اتصال فلنج به لوله است که پیشانی یا قسمت بالای مخروط که روی فلنج قرار دارد، بر رروی لوله قرار می گیرد و گلو روی لوله جوش می خورد. به همین دلیل به این اتصالات فلنج گلودار جوشی هم گفته می شود. قطر فلنج گلودار با قطر لوله یکسان است ولی از آن جایی که فلنج گلودار بر روی لوله قرار می گیرد، قطر آن به میزان بسیار کمی بیشتر از لوله هم سایز خود می باشد تا بتواند بر روی سطح لوله ثابت شود.

فلنج گلودار
فلنج گلودار

فلنج گلودار به دلیل فرم و ساختاری که دارد در برابر بارها و نیروهای فشاری و ارتعاشی و همچنین برشی استحکام بالایی از خود نشان می دهد زیرا مانند انواع دیگر فلنج ها، نیروها و بارها به دیسک وارد نمی شود و بر روی گلوی فلنج متمرکز می شود که بر روی لوله قرار گرفته است. فلنج گلودار در برابر تغییرات دمایی، تنش ها و گرمای بالا نیز مقاومت زیادی از خود نشان می دهد که موجب گسترش کاربرد این اتصال گشته است.

برای آببندی فلنج گلودار و جلوگیری از نشتی آن از گسکت های فلزی که نوعی واشر صنعتی به حساب می آیند، استفاده می شود. برای تولید فلنج گلودار، آلیاژهای فلزی متنوعی به کار برده می شود که نکته مهم در استفاده از آن ها، یکسان بودن متریال یا ماده اولیه فلنج گلودار با جنس لوله می باشد تا با همدیگر قابلیت جوشکاری داشته باشند. آلیاژهای فولادی، فولادهای ضد زنگ یا استنلس استیل و کربن استیل از متداول ترین مواد اولیه به کار رفته در فلنج گلودار می باشند که تحت استاندارد ASTM تولید می گردند. به علاوه فلنج های گلودار در کلاس های گوناگونی تولید می گردند که هر کدام کاربرد و متقاضیان ویژه ای دارند.